30 ucisków.. 2 wdechy.. 30 ucisków.. 2 wdechy.. jest lekko wyczuwalny puls... ODDYCHA! Blog przywrócony do życia! Teraz chwila na intensywnej terapii i będzie zdrów jak ryba!
A cóż mogłoby być lepszą terapią, jak nie kolejna opowieść o pięknym miejscu na świecie.
Zawsze marzyłam o tym, żeby zobaczyć Nową Zelandię, która kojarzy się z zielonością i z Władcą Pierścieni. Nigdy jednak nie prosiłam o ten lot, bo prawie 17 godzin w samolocie to jednak sporo. A jeśli mam lecieć jako pasażer, to chyba jeszcze gorzej. Kto by wytrzymał tyle godzin na siedząco.. Ale miałam na to jeden sposób. Raz w roku przysługuje mi jeden darmowy bilet, a z racji na mój staż pracy, w miarę dostępności miejsc - jest on w biznes klasie. Tak to można lecieć i 20 godzin. Siedzenie w Boeingu 777 rozkłada się na płasko, kładzie się na nie cienki materac, poduszka i kocyk jest - łóżko jak ta lala! Przespałam zdecydowaną większość lotu do Auckland. Tam wsiadłam w autobus, który zabrał mnie do miasta Rotorua oddalonego o 234km. Niestety pogoda nie dopisała, przywitał mnie deszcz, a właściwie ulewa.
Rotorua to geotermalna stolica Nowej Zelandii. Leży w pasie wulkanicznym przebiegającym przez środek Wyspy Północnej, o długości ponad 200 km i szerokości 40 km. Od razu po wyjściu z autobusu uderza dziwny zapach, który dla mnie był porównywalny do... zgniłych jajek. To siarkowodór z tutejszych wód termalnych. Gorące źródła, baseny błotne, gejzery, parujące wzgórza, dzikie lasy, to wszystko jest tu na wyciągnięcie ręki. Tylko trzeba zdzierżyć ten zapach. I nie, nos się wcale nie przyzwyczaja z czasem.
Zarezerwowałam miejsce w motelu. Tak żeby obniżyć trochę koszty wyjazdu. Można jeszcze taniej, bo w mieście jest mnóstwo ośrodków dla tych, którzy nie mają nic przeciwko dzieleniu pokoju z 10 innymi osobami. Ja już niestety zrobiłam się za wygodna i przynajmniej swój pokój i łazienkę muszę mieć. A że Rotorua to jedno wielkie uzdrowisko, to nawet hotele się temu podporządkowują i większość z nich oferuje w pokojach prywatne wanny z hydromasażem. Taki też pokój zarezerwowałam. Po przyjeździe i sprawnym zameldowaniu zaczęłam się rozkładać w pokoju, kiedy zapukał do mnie Jason z recepcji, mówiąc, że zaszła pomyłka i dostałam nie ten pokój co trzeba. Nic nie szkodzi, jeszcze nie zdążyłam się rozpakować, więc bez problemu mogę się przenieść. Zeszliśmy z piętra na parter, gdzie dostałam mały, zaciemniony pokój, z podobno "lepszym spa". Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że moje "lepsze spa" było na zewnątrz, pod wątłym zadaszeniem. Normalnie machnęłabym na to ręką, bo nie należę do osób, które dzwonią na recepcję, kiedy w pokoju brakuje byle pierdoły. Ale że prognoza pogody przewidywała deszcz, korzystanie z wanny na zewnątrz byłoby niemożliwe. Zapytałam o możliwość zamiany, podkreślając, że pierwszy pokój był tym, który rezerwowałam, a nie ten, do którego mnie przeniesiono. Niestety, nic wolnego już w tej chwili nie mieli, ale obiecali zamianę pokoju następnego dnia. Ok, dobre i to. Po 10 minutach dostałam od recepcji butelkę czerwonego wina z przeprosinami za niedogodności. I w to mi graj!
Pierwsze dni przywitały mnie deszczem. Właściwie "deszczem" to mało powiedziane. Przez dwa dni lało non stop. Jak z cebra. Wybierałam się do miasta, więc chciałam poczekać chwilę, aż deszcz trochę zelżeje. Niestety nic tego nie zapowiadało, więc kaptur na głowę i idę. John z recepcji dał mi parasol, przez który wiatr prawie od razu porwał mnie do góry. Oddałam więc parasol wygięty w drugą stronę i poszłam. W końcu to tylko deszcz, a przynajmniej nie jest zimno. Okazało się, że leje jeszcze bardziej, niż mi się wydawało. Po około 200 metrach moje spodnie były przemoczone do suchej nitki, bo szłam pod wiatr. Zatrzymałam się na chwilę pod wiatą przystanku, z nadzieją, że za jakiś czas przestanie wiać. Nie przestało. Wchodziłam więc do różnych sklepów i kawiarni, tylko po to, żeby trochę obeschnąć.
Następnego dnia wcześnie rano miałam wybrać się do jednej z pobliskich jaskiń. Transport był zaplanowany na 6:30 rano. Żeby mieć pewność, że nic nie przegapię, czekałam na zewnątrz od 6:20. Cały czas padało, ale już nie tak agresywnie, jak w poprzednie dni. No i nowozelandzki halny też już odpuścił. 6:45.. 7:00.. 7:15.. a transportu nie ma. Może coś pomieszałam? Może to była 7:30? W sumie czekałam do 8:00, bo dopiero wtedy w ich biurze odebrała żywa osoba, zamiast automatycznej sekretarki. Co się okazało, wycieczka została odwołana. Jaskinia została zalana i jest niedostępna dla zwiedzających. Dlaczego nikt mnie nie poinformował? Ano dlatego, że przy rezerwacji pani, której dyktowałam mój numer telefonu zapisała go źle. Trochę się już we mnie zaczęło gotować. Najpierw nie ten pokój, co trzeba, ulewa, przez którą już odwołałam zaplanowany spływ pontonem i brak jakiejkolwiek perspektywy poprawy pogody. Teraz jeszcze ponad godzina stania jak kołek na zewnątrz. Chyba to mała lekcja pokory i tego, że nie zawsze wszystko idzie według planu. Czego zresztą nie znoszę ;) Na szczęście udało się przeorganizować plany. Zamiast do jaskiń pojechałam do Wai-O-Tapu, do Parku Geotermalnego Wonderland. Wai-O-Tapu to w języku Maorysów "święte wody".
Na dzień dobry - bulgoczące stawy, pełne gotującego się błotka, które działa leczniczo. Oczywiście pod warunkiem, że temperatura już trochę ostygnie. Samo błoto ma temperaturę 60-80 stopni, ale wydobywająca się para już 100 stopni.
Główna część parku Wai-O-Tapu była bardzo przyjemna dla oka, dla nosa trochę mniej. Niektórzy próbowali się ratować maseczkami, takimi samymi, jak polskie anty-smogowe, które nie do końca działają. Ja twardo szłam do przodu, wachlując tylko sobie mapą przed nosem. Wszystkie te gazy ulatniające się z wnętrza ziemi barwiły skały na niesamowite kolory. Niektóre wyglądały tak, jakby je ktoś oblał farbą. A tym czasem za wszystko odpowiedzialna była natura, a konkretnie tlenek manganu za kolor fioletowy, tlenek żelaza za kolor czerwony i brązowy, a siarka za kolor żółty.
Inne miejsca z kolei, dzięki gęstej parze wydostającej się z wnętrz, wyglądały, jakby to tędy właśnie schodziło się do piekieł. Pomijając zapach, spacer był przyjemny. Pomiędzy zbiornikami wody porozstawiane były kładki, ułatwiające przejście. Co kawałek poustawiane też były znaki przypominające o temperaturze wody sięgającej 100 stopni. Nazwy miejsc też były dosyć opisowe, wymienię kilka z nich:
Paleta Artystów - zbiornik wodny, który wyglądał, jakby jakiś malarz maczał w nim pędzel przy tworzeniu wielkiego dzieła. Zielone, brązowe, szare i żółte plamy rozpościerają się po całej powierzchni. A przez środek drewniana kładka prowadząca na drugą stronę.
Kałamarz Diabła - niewielkie bajorko, którego gorąca woda wędrująca ku powierzchni wypłukuje ze skał grafit i ropę naftową, dając specyficzny kolor. Dla pokolenia smartfonów - kałamarz oznacza pojemnik z atramentem do pióra pisarskiego - takiego urządzenia przed długopisem.
Kąpiel Diabła - basen w kształcie "ósemki", o pięknym, limonkowym kolorze. Barwę zawdzięcza aktywnym minerałom i osadom siarki, unoszącym się na wierzchu. Im też zawdzięcza "aromat". Jest bardzo gorące, na głębokości temperatura może sięgać nawet 200 stopni. Może stąd ta nazwa.
Szampański Basen - piękne jezioro, gdzie kolor wody kontrastuje z pomarańczowym brzegiem. Powstało aż 700 lat temu. W miejscu gdzie woda dostaje się do zbiornika, ma aż 230 stopni! Kiedy dociera na powierzchnię, ma zaledwie 74 stopnie. Przy brzegu widoczne są bąbelki utworzone przez dwutlenek węgla, zupełnie jak w kieliszku świeżo nalanego szampana. Do tego pomarańczowy brzeg zawiera arszenik i związki siarki antymonu, bogate w minerały, takie jak złoto i srebro. Jedno jeziorko, a tyle w nim różności. Unosząca się para skutecznie uniemożliwiła mi sfotografowanie szampańskich bąbelków. Czekałam aż wiatr trochę korzystniej zawieje, ale się nie doczekałam. Nic nie szkodzi. Jak widać można się dobrze bawić i bez bąbelków.
Półtoragodzinny spacer pomiędzy kolorowymi basenami i gorącymi źródłami, parującymi skałami i kraterami przenosi w zupełnie inny świat. Pisarz George Bernard Shaw (który swoją drogą był pierwszą osobą, która zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie literatury i Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany) odwiedził to miejsce w 1934 roku. Swoją wizytę podsumował zdaniem "Cieszę się, że znalazłem się tak blisko Hadesu i zdołałem wrócić". I rzeczywiście coś w tym jest. Stąpając po wulkanicznym gruncie, wśród unoszącej się pary z niemal każdej strony, ma się wrażenie, że kolejny krater będzie wejściem (lub zejściem) do piekła.
Są tylko cztery miejsca na świecie o tego typu aktywności geotermalnej: Rotorua w Nowej Zelandii, Yellowstone w USA, Islandia i Kamczatka. Cieszę się, że mogłam zobaczyć jedno z nich.
A oto link do albumu ze wszystkimi zdjęciami.
Woow!! Wiiitaj!! Jak dobrze znowu Cię słyszeć i czytać! Znowu wyprawa w nieprawdopodobnie piękne miejsca na Ziemi! Świetne zdjęcia i tekst - sama radość! Podróże z Tobą - to prawdziwa przyjemność!
OdpowiedzUsuńDziękuję i czekam na następne wpisy. Pozdrawiam serdecznie :)
Wreszcie... a już się bałem, że opuściłaś nas na stałe. Chyba nie zdajesz sobie sprawy ilu masz "miłośników".
OdpowiedzUsuńJak zawsze wspaniały tekst, choć nie dowiedziałem się, czy zostałaś w tym pokoiku z zewnętrznym spa. Wspaniałe zdjęciam... no i czekam na dalszą część opisu urlopu.
Pozdrawiam tak ciepło jak te gajzery :)
Po jednym dniu i jednej butelce wina przenieśli mnie do pokoju z wanną wewnątrz - tą na zdjęciu.
UsuńDokladnie 4 miesiace temu bylam na NZ,wlasnie na wyspie polnocnej .Od dawna chcialam ja odwiedzic , mam ja przeciez tak blisko, tylko 3,5 godziny lotu.Odwiedzilam tez Rotorua, ale bylam w innym parku geotermalnym -Hell's Gate( czyli Brama Piekla).Tam tez jest gejzer,bije bez przerwy,sa takie same jeziorka o dziwnych nazwach z gotujaca sie woda, sa baseny siarkowego goracego blota i jest tez centrum Maorysow.Poza goracymi zrodlami i kapiela w siarkowym blocie mozna zwiedzic maoryska szkole rekodziela( glownie rzezby w jadeicie i drewnie, plecionki, tkactwo), zobaczyc ptaka kiwi.Poza Rotorua bylam tez na White Island , ktora jest czynnym wulkanem.Jest czarna , nie biala , jak sugeruje nazwa.I znowu siarka, duszaca para ,zolte od siarki skaly, krajobraz jak na ksiezycu.Obok sciezki, ktora sie idzie za przewodnikiem, czasem w odleglosci metra cos bulgocze i wyskakuja w gore czarne od lawy strumyczki.Bez masek, w ktore bylismy zaopatrzeni, nie daloby sie oddychac.Nie wiem, czy jeszcze gdziekolwiek na swiecie mozna chodzic po czynnym wulkanie.Nowa Zelandia jest niesamowita!
OdpowiedzUsuńCiesze sie, ze reanimowalas blog, bo lubie zwiedzac swiat, takze z Toba i zagladam tu czesto.A gdybys jeszcze kiedys wybrala sie na NZ to polecam Hobiton.To miasteczko hobitow, gdzie krecono filmy "Wladca pierscieni " i "Hobit".To takze wyspa polnocna.
OdpowiedzUsuńA kto powiedział, że nie byłam ;) Kolejna część z Nowej Zelandii w przygotowaniu.
UsuńCiesze się, że ciąg dalszy nastąpi i miejmy nadzieję, że wkrótce bo zbyt długo kazałaś nam czekać ��������
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że blog został reanimowany ! To jedyny blog który czytam, który uwielbiam! Każda wyprawa jest tak pięknie opisana, ze mogę się poczuć, jakbym zwiedzała te miejsca z Panią! Dziękuję za to, ponieważ pewnie nie będzie mi dane zwiedzić nawet ułamka z tego co Pani, ale mogę się przez chwilę zanurzyć w innym świecie. Pozdrawiam, Natalia
OdpowiedzUsuńn.z. 90% kraju nie ma zasiegu. zasieg tylko w miastach i na glównych drogach. czasem trzeba przejechac 100 km zeby miec zasieg. leje. nie mozna WOGÓLE wysiadac z auta bo meszki. zawsze i wszedzie. leje. nazi department of tourism zabrania wszystkiego, wszedzie. spanie na dziko to bullshit – albo masa niemców, albo o 6tej rano przychodzi nazi i daje mandat. leje. depresja. kilo baraniny w sklepie 40 dolarów. surowej. gotowej do jedzenia nie ma. kilo czeresni 40 dolarów. leje. benzyna w cenie europy, dwa razy wiecej niz w australii. 4 razy wiecej niz US. leje. meszki. cale fjordy nie maja dróg, sa niedostepne. meszki. leje. komary i baki w arktyce to zero w porównaniu do meszek. leje. zeby znalezc miejsce na noc, trzeba pojezdzic ze 2-3 godziny, wszedzie ploty i zakazy. wszedzie!!!!! aplikacje z miejscami do spania wysylyja wzystkich niemców na malutkie parkingi na 5 aut, stoi sie drzwi w drzwi, jak przed supermarketem. jak sie stanie z boku, to mandat. leje. meszki. nie mozna zagotowac wody bo meszki. i leje. trzeba przeskakiwac wyspe z poludnia na pólnoc, albo wschód zachód zeby nie lalo. n.z. jablka po 5 dolarów za kilo. te same jablka wszedzie indziej na swiecie po 1.50 dolara. aftershave za 50 dolarów w normalnym swiecie tam kosztuje 180.
OdpowiedzUsuńwszystkie mosty sa na jedno auto, poza Auckland. miasteczka wygladaja tak: bank, china takeout, empty store, second hand ze starymi smieciami, empty store, china takeout, second hand, bank and so on – kompletny upadek i depresja. pierwszy raz w zyciu kupowalem w second handzie. wejscie na gorace kapiele 100 dolarów. dwa razy psychopaci zagrazali mojemu zyciu (wyspa pólnocna, srodek-wschód), jeden z shotgunem. policja to ignoruje.
co by tu jeszcze? jest pare dobrych rzeczy, wymieniam zle, bo NIKT tego nie mówi. bardzo latwo zarejestrowac auto, ubezpieczenia nieobowiazkowe i tanie. przeglad co 6 miesiecy. w morzu sie nikt nie kapie, poza surferami, zimno, prady. meszki doprowadzaja do obledu.nie ma na nie sposobu. wszedzie mlodociane adolfki. tysiacami. supermarkety, maja ich 3, sa tak zle,ze nie ma co jesc. marzy sie o powrocie do swiata i normalnym jedzeniu. ogólnie marzy sie o normalnym swiecie, caly czas odlicza dni do wyjazdu . w goracych wodach maja amebe co wchodzi do mózgu. no chyba ze sie zaplaci 100 dolarów za wstep, to mówia ze nie ma ameby
Odpowiedź
OdpowiedzUsuńsprzedaz auta w n. zeelandii – moze nie byc slodko:
konczylem wakacje w n.z w marcu, czyli ichniej jesieni, w christchurch. oczywiscie chcialem sprzedac auto, kupione tanio i raczej parchate. kupione z zalozeniem, ze oddam je na zlom. za zlomy placa roznie, ale max. okolo 300 nzd, w duzych miastach. na dlugo przed momentem pozbycia sie auta szukalem wszelkich mozliwych sposobow sprzedazy. i klientow. miejscowi sa kompletnie dolujacy, na ogloszenie – auto na sprzedaz – zawsze odpowiadaja pytaniem czy auto jest wciaz na sprzedaz, a po odpowiedzi potwierdzajacej milkna. wszyscy. takie zboczenie narodowe. jedna niemka w swoim ogloszeniu napisala: tak, auto jest na sprzedaz, tak, auto jest na sprzedaz. na pewno wciaz dostawala pytanie, czy auto jest na sprzedaz. w miedzyczasie sprzedalem kola, na ktorych byly dobre opony, zamieniajac sie na lyse. probowalem sprzedac akumulator, jako ze mialem drugi, slaby, ktory juz nie chcial krecic po nocy z przymrozkami. ten slaby wystarczyl, zeby dojechac na zlom. zapomnialem, ze mam dobry bagaznik dachowy, i ze moge go sprzedac – do dzis sie pukam w glowie. tak wiec sprzedawalem co sie dalo po kawalku. oczywiscie przy okazji sprzedazy wszelkiego sprzetu kampingowego i wszystkiego, co bylo sprzedajne. a w n.z., krolestwie shit,u, wszystko jest. w christchurch pojechalem na auto gielde dla backpackersow. po lecie, czyli na koniec sezonu, bylo tam kilkanascie vanow, wartych miedzy 6 a 15 tys. nzd. i nic innego. I ZERO KUPUJACYCH!!! zero. mniemniaszki, co to wylozyli taka kase na swoje autka, plakali, ze latwiej sprzedac auto na antarktydzie. a czego sie spodziewali kupujac auto? naiwne dzieci? nawet nie bylo tam sępow i naciagaczy, placacych po 500 dolarow za auto. jest ich w tym kraju mnostwo, mnie tez podchodzili z tak kosmicznymi propozycjami, ze ja bym nigdy takiego oszustwa nie wymyslil. np. : zostaw mi auto i upowaznij do sprzedazy, a jak go sprzedam, to ci wysle kase gdziekolwiek w swiecie. i kilka innych, co juz nawet wole nie pamietac.
konczac wakacje, chcialoby sie pozbyc auta w przeddzien wylotu. a to jest nieosiagalne, jesli chce sie sprzedac. jak sie sprzeda wczesniej, to trzeba , przez nie wiadomo ile dni, spac w hostelu. ( w ch.ch. noc w hostelu dochodzila do 100 nzd., w izbie zbiorczej troche taniej) wiec sie trzeba kisic w miescie, nie wiadomo po co, w syfie, tracic czas i pieniadze. bez sensu. a jak sie nie sprzeda? porzucic na parkingu przed lotniskiem? niektorzy to proponowali. ale 15 tys. nzd szlag trafia. tez bez sensu.
dalem za swojego parszka 850 dollar, troche w nim musialem dlubac, przywiozlem sobie podstawowe narzedzia. musialem zmienic opony, bo zdarlem na szutrach do drutow. oczywiscie ze zlomu. tak ze dolozylem pare stow na rozne czesci. na zlom oddalem go za 300, za kola wzialem 150. spalem w nim do ostatniej chwili, ze zlomu pojechalem prosto na lotnisko. ogolnie, nie wydalem na spanie ani jednego centa przez kilka miesiecy. oczywiscie wydalem na benzyne, bo zeby znalezc miejsce na noc, czasem trzeba bylo duuuuzo sie najezdzic.
a adolfki z gieldy dla backpackers? nie mam pojecia, ale ich zalamane miny i wyparowana buta byly slodkie. tudziez ich glupota, bezdenny brak wyobrazni. das ist keine deutschland, menschen. angielski swiat nie dziala po niemiecku, a autka do oszustow po 5 stów! albo zostawione przed lotniskiem….